Урок збудовано для 6 класу за підручником В.В. Пасічника.

Форма уроку: комбінований, із застосуванням технології критичного мислення

Етап навчання на цю тему: основний

Вид діяльності: пошуковий та репродуктивний

У цій темі вводиться нова група рослин, представники якої розмножуються новим, для учнів, за допомогою насіння і мають шишки різних статей.

У Росії її 25% усієї площі займають хвойні ліси, тому ця тема має особливе значення. Також ці ліси вирубуються повсюдно, тому необхідно говорити про їхній захист.

Заздалегідь дається повідомлення двом учням: "Сосна", "Ялина". Учням даються заздалегідь вивчити вірші про охорону природи та Ф. Тютчева, які є у плані – конспекті. Так само можна заздалегідь закреслити таблицю з метою економії часу. Наприкінці плану уроку подається додаток, яким можна скористатися на уроці, показавши різноманіття. На всіх етапах уроку використовується презентація, яка є у додатку.

Мета: познайомити учнів з особливостями будови голонасінних рослин та їх різноманіттям.

  • З'ясувати, які рослини відносяться до голонасінних.
  • Показати відмінність насіннєвого розмноження від розмноження спорами.
  • Розглянути різноманіття голонасінних, їх значення.
  • Формувати вміння виділяти головне, робити висновки, роботи з підручником та додатковим матеріалом. Виробляти навички пошукової роботи, спостережливості, акуратності під час виконання лабораторної роботи.
  • Турбота про охорону природи. Естетичне оформлення уроку та зошитів.

Обладнання: гербарний матеріал, шишки ялинки, сосни, комп'ютер, мультимедіа, екран, роздатковий матеріал: кросворд, лабіринт

Запланований результат:

  • Учні повинні знати:
  • Особливості будови голонасінних
  • Будова хвої та шишок голонасінних рослин
  • Значення та різноманіття голонасінних у природі та житті людини
  • Учні повинні вміти:
  • Розрізняти види хвойних рослин
  • Називати характерні ознаки голонасінних рослин.

Організаційний момент.

I. Перевірка знань з пройдених тем

Ми сьогодні переходимо до вивчення нових рослин, назва яких ви дізнаєтеся, розгадавши цей кросворд. Сітка кросворду лунає на кожну парту. Діти працюють у парах.

  1. Живі організми, що мають ознаки рослин та тварин. Виділено в окреме царство.
  2. Тіло нижчих багатоклітинних рослин
  3. Зелений пігмент рослин
  4. Інша назва грибокоріння
  5. Клітина, за допомогою якої розмножуються гриби та нижчі рослини
  6. Статеві клітини мохів
  7. Взаємовигідне співжиття живих організмів
  8. Група мохів
  9. Організм, що складається з водоростей та гриба
  10. Найглибоководні водорості
  11. Група водоростей, до якої належить ламінарія
  12. З них складаються всі живі організми

ІІ. Основна частина

Це і є тема нашого уроку (запис теми)

Подивіться на назву. Про що воно вам каже?

Сьогодні ви дізнаєтесь: (завдання показуються на слайді та промовляються)

1. Які рослини належать до цієї групи, їхнє значення.

3. Чи дає перевагу цим рослинам розмноження насінням

5. Проведемо лабораторну роботу з визначення окремих видів

Перегляд слайдів. Дається завдання: записати рослини, які належать до цієї групи. Назва на слайдах. Вірш зачитується вчителем чи учнем.

… Не те, що ви думаєте, природа:
Не зліпок, не бездушне обличчя –
У ній є душа, у ній є свобода,
У ній є кохання, у ній є мова… (Ф.Тютчев)

Поки триває перегляд, вчитель промовляє значення рослин. З деревини хвойних дерев виготовляють меблі, папір, музичні інструменти, олівці, використовують як дрова. Живиця використовується для каніфолі, скипидару. Віддушка хвойних використовується для виготовлення кремів, шампуню, мила. Модрина дає людині деревину, що не гниє у воді і не поступається за міцністю металу. Палі Троянського мосту на Дунаї, збудовані з модрини, зберігалися майже два тисячоліття. Виробляються речовини фітонциди, які вбивають бактерій.

1. Що спільного між рослинами? (Хвойні, вічнозелені).

Вчитель додає: туя, ялина, ялиця, тис, гнетуми (ліани), що хвойні виростають тільки в північних широтах, а в Ю. Америці та Австралії, є голонасінні, у яких листя лускате, наприклад кипарис, Гінкго. Понад 500 видів.

Дуже давня група. 150 млн. років тому вони досягли свого панування. Першими були саговники, схожі на пальму. Останній форзац підручника.

Серед них є рекордсмени. Довгожителі: секвоя дендрон – мамонтове дерево (6000 років), у Каліфорнії – остисті сосни живуть 4600 років. Найбільшим їх носять власні імена. У стволі "Дерева-будинки" (висота 90 м., товщина 11м.) обладнана дача, через "Дерево-тонель" прокладено автомобільну дорогу. Підраховано, щоб перевезти “Генерала Шермана” знадобилося б 25 вагонів.

2. Що являє собою хвоя? Відповідь знайти у підручнику (стор. 75)

  • Ці рослини належать до вищих чи нижчих?
  • Обґрунтування.
  • Чим насіннєве розмноження вигідніше? Відповідають самі чи знаходять відповідь у підручнику.
  • Як лежать насіння. Показ шишок (підводимо до відповіді, що насіння лежить, відкрито на поверхні луски).

Вчитель додає, що шишки є чоловічі та жіночі. Квітки немає.

  • Первинне закріплення знань.

Що ви дізналися про голонасінні? Робиться висновок за допомогою вчителя. Є на слайді у презентації.

Висновок: лише дерева, чагарники та ліани. Насіння має запас речовин, зародок захищений. Насіння лежить, відкрито на поверхні лусочок. Є чоловічі та жіночі шишки. Хвоя має щільну шкірку та покрита воском, тому випаровує мало води та пристосована до несприятливих умов.

А зараз ми проведемо лабораторну роботу та навчимося за ознаками визначати рослини. Лабораторна робота (стор. 79)). "Вивчення будови хвої".

Рекомендую розглядати лише хвою двох рослин (не вистачає часу). Наприклад, сосни звичайної та їли.

Висновок про відмінність хвоїнок. Робиться учнями.

Повідомлення учнів про сосну та ялину. Інші учні заповнюють таблицю. Перший рядок допомагає вчитель. Другу заповнюють самостійно, прослухавши доповідь. Слайд Назва рослин Умови проживання Шишки Особливості
Вік сосна

Світлолюбне

У сухих лісах

Чоловічі – зеленувато-жовті, зібрані у групах біля основ молодих пагонів

Жіночі – червоні, одиночні, одеревеніють

Високі, стрункі, без нижніх гілок

На відкритій місцевості розлогі
350, 400 років
ялина
модрина

ялівець

Домашнє завдання: заповнення таблиці остаточно.

ІІІ. Закріплення.

  1. Запитання до класу.
  2. У чому основна відмінність насіннєвих рослин від спорових?
  3. Чому хвойні називають інакше голонасінними?
  4. Які умови необхідні для життя сосни та ялинки?
  5. Які рослини відносяться до голонасінних?

Як людина використовує хвойні рослини? Що одержує з них? .

лабіринт. Показується на слайді. Лунає на кожен стіл. Використовується підручник. Робота в парах

Ключ відповідей: 1, 6, 7, 8, 13, 14, 9, 10, 15, 19, 24, 20, 25.

Учні самостійно перевіряють та виставляють собі оцінку (якщо лабіринт пройдено повністю – “5”, 7-12 правильних ходів – “4”, менше – “3”)

Заключне слово:

Як широко не застосовувалися ці рослини людиною. Необхідно думати про їхню охорону. Хвойні повсюдно вирубуються. Біднеє тайга. Разом з цим кисню та води стає дедалі менше. Хвойні малостійкі до забруднення повітря. Тому наша промисловість їх губить. Вірш є на слайді. Читається напам'ять учнем
Говоримо при всьому народі:
Повинен допомагати природі
Друг природи – людина.
Щоб мирно мчали роки,
Розквітало за віком століття,
Іншим бути для всієї природи
Повинна кожна людина!

IV. Підбиття підсумків.

Голосонасінні

Слайдів: 13 Слів: 543 Звуків: 0 Ефектів: 0

Відділ Голонасінні. Характеристика Голонасінних. Будова Голонасінних. Продихання занурені в тканину листа, що знижує випаровування води. Розмноження хвойних. Уздовж осі такої шишечки розташовані лусочки. Зріле пилкове зерно складається із двох клітин. Значення у природі. Голосонасінні рослини відіграють важливу роль у природі. Значення у житті людини. Використовує голонасінні рослини та людина у своїй господарській діяльності. Весь вітрильний флот побудований переважно із сосни. Багато хвойних і зараз-прекрасний будівельний матеріал. Серцевину деяких тропічних форм (наприклад саговникових) вживають у їжу. - Голосонасінні.ppt

Урок Голосонасінні

Слайдів: 18 Слів: 432 Звуків: 0 Ефектів: 0

Урок-подорож «Голосонасінні рослини». Виховувати дбайливе ставлення до природи. План уроку. 1. Організаційна частина Повідомлення задач уроку 2. Самостійна робота Заповнити таблицю. Дай відповідь на питання. Тест. Вивчення нового матеріалу. Сосновий бір. Ялина звичайна. Ялівець. Ялиця. Модрина звичайна. Лабораторна робота «Будова хвої та шишок». Сосна звичайна. Розгляньте форму, розміри, фарбування шишок. Заповніть таблицю. Закріплення знань. Завдання: 1) Розташуйте в міру ускладнення: водорості, лишайники, мохи, папоротеподібні, голосонасінні. Заповніть схему. - Урок Голосонасінні.

Відділ голонасінні

Слайдів: 44 Слів: 3116 Звуків: 0 Ефектів: 15

Відділ Голонасінні. Сосна звичайна. Гнітум. Гінкго. Відділ голосонасінних (Pinophyta, або Gymnospermae). Загальна характеристика відділу Найдавніший відділ насіннєвих рослин. Представлений численними копалинами та сучасними видами (загалом близько 700). Типовий рід - сосна (Pinus). Особливості життєвого циклу. Чергування поколінь із домінуванням безстатевого покоління (спорофіту). Найважливіше еволюційне придбання насіннєвих рослин – внутрішнє запліднення. Усі голонасінні – різноспорові рослини. Життєві форми. Трав'янистих форм немає. Вторинна ксилема зазвичай складається з сходових трахеїдів (не судин). - Відділ Голосонасінні.

Голосонасінні рослини

Слайдів: 9 Слів: 211 Звуків: 0 Ефектів: 0

Голонасінні рослини. Визначення голонасінних. Будова листя хвойних рослин. Будова шишки. Значення хвойних дерев. Голосонасінні - рослини, у яких не буває плодів і насіння лежить відкрито, голо. До голонасінних рослин відносять хвойні рослини. Хвойні – рослини, що мають видозмінене листя – хвою. Хвоя – видозмінене голчасте листя у хвойних рослин. У шишках на твердих лусках розташовується насіння. Незрілі шишки зелені, з щільно притиснутими лусками. У зрілої коричневої шишки луски розкриваються. У голонасінних рослин насіння знаходиться не в плодах, а в шишках. - Голосонасінні рослини.

Біологія Голосінні

Слайдів: 9 Слів: 382 Звуків: 0 Ефектів: 26

Біологія Відділ Голонасінні. Загальна характеристика. План уроку. Перевірка домашнього завдання (робота із тестами). План загальної характеристики Голонасінних. Близько 700 видів. Деревні рослини, рідше чагарники. Листя голчасте, злегка сплощене або лускоподібне. Вічнозелені рослини. Чи не утворюють плодів. Справжні судини відсутні. Різностатеві рослини. Запліднення відбувається без води. Чоловічі гамети – нерухомі спермії. Розмноження у вигляді насіння. У Голонасінних насіння не прикрите стінками плода. Насіння утворюється на видозмінених, укорочених, генеративних пагонах - шишках. - Біологія Голосінні.ppt

Рослини відділу голонасінні

Слайдів: 9 Слів: 80 Звуків: 0 Ефектів: 8

Відділ голонасінні. На гілках розвиваються шишки. У шишках формуються статеві клітини, відбувається запліднення, утворюється насіння. Насіння розташовується на лусочках відкрито (голо). Від яких рослин походять голонасінні? Життєві форми голонасінних рослин. Дерева. Чагарники. Представники класу Хвойні. Ялівець. Кіпаріс. Тис. Сімейство Соснові – найчисленніша серед хвойних. - Рослини відділу Голосінні.ppt

Загальна характеристика голонасінних

Слайдів: 18 Слів: 511 Звуків: 0 Ефектів: 17

Відділ голонасінних рослин. Найпопулярніша дитяча пісня. І багато-багато радості Дітлахам принесла. Хвойні поширені Землі. Серед хвойних немає трав'янистих рослин, а лише чагарники та дерева. Листя у більшості хвойних вузьке, голчасте - так звана хвоя. На болотистих ґрунтах головний корінь розвинений погано. План загальної характеристики Голонасінних. Близько 700 видів. Деревні рослини, рідше чагарники. Листя голчасте, злегка сплощене або лускоподібне. Вічнозелені рослини. Чи не утворюють плодів. Справжні судини відсутні. Різностатеві рослини. - Загальна характеристика голонасінних.

Розмноження голонасінних рослин

Слайдів: 14 Слів: 115 Звуків: 0 Ефектів: 0

Тема: Розмноження голонасінних рослин. Голосонасінні. Вибрати зайве. Безстатеве розмноження Сперматозоїд Яйцеклітина. Гамета Яйцеклітина Спермій Запліднення. Хламідомонада Улотрікс Мох зозулин льон. Який спосіб розмноження зображений у хламідомонади? Який спосіб розмноження зображений у улотриксу? Який мох є жіночою рослиною? Хвощ Мох Сосна Папороть. Будова шишки. Схема «Запилення та зміни, що відбуваються в шишці». Схема "Утворення насіння у сосни". Яйцеклітина Спермій Зигота Зародок Сім'я. Насіннєзачаток Ендосперм Насіннєва шкірка. -

«Ознаки лілейних» - Сімейство лілейних. Систематика рослин. За якими ознаками можна відрізнити рослини Класу дводольних? Відповіді на тест: Конвалія травнева. Відгадайте рослини. Качан капусти. Подумайте у парі висловіть свої враження, одним словом. Відмінні ознаки класу однодольні. Хоч ховається Олена За гілочкою зеленою, Але червона щока Видно з далека.

«Голосонасінні рослини» - Де у голонасінних рослин розташовується насіння? Хвоя – видозмінене голчасте листя у хвойних рослин. До голонасінних рослин відносять хвойні рослини. У шишках на твердих лусках розташовується насіння. Будова листя хвойних рослин. Голонасінні рослини. Біологія 7 клас. Значення голонасінних рослин.

«Сім'ядоля» - Сімейство хрестоцвітих. Дводольні. Плід – ягода (паслін, томати, картопля, перець). Суцвіття – кисть. Пелюстки - вітрило, весла, човник 10 тичинок. Плід - стручок або стручочок. Плід – коробочка (тютюн, запашний тютюн, петунія, белена). За кількістю сім'ядолей рослини бувають. Поодинокі квіти. Однодольна мочкувата коренева система;

«Голосонасінні» - Характеристика Голонасінних. Використовує голонасінні рослини та людина у своїй господарській діяльності. Серцевину деяких тропічних форм (наприклад саговникових) вживають у їжу. Відділ Голонасінні. Весь вітрильний флот побудований переважно із сосни. Продихання занурені в тканину листа, що знижує випаровування води.

"Лілія" - Жовтого. І багатьох інших… 3. Презентація на тему Лілія. 1. Павутинний кліщ. Попелиця. Рожевий. Гімназії №1596. Також є і шкідники, наприклад - попелиця, щитівка, павутинний кліщ. Цибулини страждають від мухи-журчалки, капустянки, дротяника. Щитівка. Білого.

«Клас Дводольні» - У квітки подвійна оцвітина. Листя просте і складне. Плід – сім'янка. Томат. Сімейство Пасльонові. Багато айстрових утворюють подушкоподібні форми. Клас Дводольних. Сімейство Складноцвіті (Астрові). Люпин. Плід - або ягода, або коробочка. Шипшина. Листя просте. Квітки складноцвіті дрібні, мають подвійну оцвітину.

Всього у темі 13 презентацій

Її завжди в лісі знайдеш - Ходімо гуляти і зустрінемо: Стоїть колюча, як їжак, Взимку в літній сукні.

А ти знаєш, онучечко, чому вона не скидає голки?



  • У голонасінних з'являється насіння.

Переваги:

Є зародок та запасні поживні речовини

Щільні оболонки захищають насіння від несприятливих факторів


ялівець



голчасте листя сосни покрите жорсткою кутикулою. Продихів мало, вони занурені в тканину, що знижує випаровування води.


  • У голонасінних у корі та деревині є смоляні канали, заповнені смолою та ефірними маслами.






Найбільш поширені у Росії

модрина

Сосна сибірська (кедр)


Лабораторна робота №

  • Вивчення зовнішнього вигляду хвойних рослин

Мета: вивчення зовнішнього вигляду пагонів, шишок та насіння хвойного

Хід роботи.


Завдання №1

  • Відмінність

пагонів сосни

Види пагонів

Розташування хвої

Розмір хвої




Завдання №2

  • Будова шишок сосни, ялинки та модрини

1 . За якими ознаками можна дізнатися голонасінні рослини?

А) мають плоди та насіння

Б) статеві клітини дозрівають у шишці

В) харчуються, дихають, ростуть, розмножуються

Г) запліднення відбувається у сім'язачатці і залежить від води


2. Шишка хвойних – це:

Б) орган розмноження, видозмінена втеча

В) сім'язачаток

Г) зародок


3. Насінням розмножується:

А) хвощ польовий

Б) плаун булавоподібний

В) папороть орляк

Г) модрина сибірська


4. Рослини, які не мають квітки і насіння розташовуються, відкрито на насіннєвих лусах, відносяться до відділу

А) мохоподібних

Г) покритонасінних


Б) утворюються у плодах

В) не мають насіннєвої шкірки

Г) розвиваються на лусочках шишок


Правильні відповіді


  • Домашнє завдання

Дивовижний світ рослин, що ростуть на планеті, не втомлюється займати своїми особливостями і химерністю форм прояву. Це невелика група, що налічує близько 800 видів рослин.

Деякі цікаві факти про голонасінні рослини.

В основному г олосона представлені у вигляді дереві, рідше, чагарників, але є такі різновиди, які неможливо віднести до цього виду. Наприклад, це рослина гінко, листя якого нагадує листя клена. Широко було поширено у Сибіру, ​​потім вказують відкладення юрського періоду. Зустрічається у гірському Китаї.

Запліднення відбувається з великою тимчасовою затримкою. У деяких видів сосен цей період досягає від року до двох років.

Дерева, що належать до цього виду, часто досягають гігантських розмірів.Одним із прикладів є секвоя сімейства таксодієвих, яка при середній висоті близько 100 метрів досягає діаметра близько 20 метрів та ваги близько 1000 тонн.

Це рослини, термін життя яких кілька тисяч років. Після зрубу одного дерева на пеньку влаштовують танцмайданчики чи ресторани, а вивчення кілець секвої дозволяє вченим вивчити зміну клімату за сотні та тисячі років.

В даний час практично винищено, англійці штучно підтримують популяцію, перетворивши на національну традицію вирощування живих огорож.

Тис не відрізняється висотою, двохсотлітні дерева досягають висоти 20-25 метрів. .

Дивним є той факт, що дерево має кілька верхівок. Коли одна з верхівок досягає певного розміру, вона відмирає, а продовжує своє зростання інша верхівка. Крона тиса щільна, густа, тому під деревом не ростуть інші рослини

Незвичайним є і голонасіннє дерево кипарис, Деревина якого не піддається гниття, а в області зростання кипарисів знищуються всі шкідливі мікроорганізми, чим визначаються його лікувальні властивості, відомі з давнини.